BAIDU CHECKLIST: BUĎTE VIDĚT V NEJVĚTŠÍM ČÍNSKÉM VYHLEDÁVAČI

Pokud cílíte na čínské uživatele, neměli byste přehlédnout vyhledávač Baidu, který je nejpoužívanějším vyhledávačem v Číně. Počet měsíčních aktivních uživatelů na mobilu za rok 2015 dosahuje 657 milion MAU v prosinci 2015 (zdroj: prnewswire.com). Počet uživatelů přesáhl 600 tisíc aktivních online marketérů. Na co se zaměřit při optimalizaci webu pro vyhledávač Baidu?

Analýza klíčových slov pro Baidu

Klíčová slova jsou velice podstatným prvkem vašich webových stránek. Bez těch správných klíčových slov budete na Baidu jen velmi obtížně nalezitelní.

  • Zjistěte témata klíčových slov pomocí brainstormingu.
  • Prozkoumejte klíčová slova konkurence prostou návštěvou jejich webů
  • Proveďte analýzu pomocí Baidu keyword tool (v rámci platformy Baidu Phoenix Nest)
  • Vytvořte si vlastní seznam tzv. seed keywords, sekundárních klíčových slov a tzv. long tail keywords
  • Ve všech částech průzkumu by měl být účasten rodilý mluvčí mandarínské čínštiny

Použijte meta tagy na každé stránce

Pouhý seznam klíčových slov nestačí, je potřeba vytvořit smysluplné title tagy a meta description tagy, které Baidu bere jako relevantní a jako hodnoticí faktor webu.

Meta tag keywords

Meta tagu keyword dává Baidu jistou váhu při posuzování relevantnosti stránky, proto jej doporučuji mít vyplněný hlavními klíčovými slovy.

Toto jsou rozhodující on-page faktory. Ostatní jsou velmi podobné pravidlům Google a jiných vyhledávačů. Kompletní soupis naleznete zde (v angličtině).

Doména

Pro efektivní marketing v Číně potřebujete separátní web na separátní doméně. Použití ccTLD, např. .CN nebo .COM.CN usnadňuje získání ICP licence i indexaci na Baidu. Stojí za to zmínit, že čínští uživatele obecně preferují domény .COM, .CN a .COM.CN. Ovšem jen .COM doména je volně dostupná pro české uživatele. Doporučuji zvolit snadno zapamatovatelnou doménu, která obsahuje klíčové slovo v pinyinu.

Hosting

Hosting v Číně není absolutně nezbytný, ovšem stojí za to ho zvážit, pokud chcete, aby váš web dobře kooperoval s Baidu. Hosting v Číně nebude užitečný pouze pro rychlost načítání stránek v Číně, ale je to také jeden z předpokladů pro získání ICP. Můžete také hostovat svůj web v Hong Kongu, kde není ICP licence nezbytně nutná, nicméně takové weby jsou vyhledávačem Baidu do jisté míry znevýhodňovány. Nemůžete také používat placenou reklamu od Baidu (Baidu Phoenix Nest).

ICP licence

Čínskou vládou je vyžadováno, aby všechny webové stránky hostované v Číně obdržely ICP licenci. Přesto je možné, aby se na jinde hostované stránky čínští uživatelé dostali, pokud využijete sociální sítě (viz níže), které ICP licenci nevyžadují. O ICP licenci můžete požádat u Čínského ministerstva průmyslu a informačních technologií.

Zaregistrujte se na Baidu Webmaster Tools (Baidu Zhangzhang)

Baidu Webmaster Tools je soubor nástrojů v čínském jazyce. Výhodou je tedy znalost čínštiny. Pokud čínštině nevládnete a nechcete využít rodilého mluvčího, můžete využít tento návod, případně se můžete podívat také na Baidu guide. Zaregistrovat se můžete zde.

Vložte sitemap do Baidu Webmaster Tools

Není to ovšem úplně jednoduché. Musíte poslat e-mail na zhanzhangpingtai@baidu.com a požádat o zobrazení položky, viz text v tomto článku.

Vyhněte se hloubkovým strukturám

Baidu obvykle přikládá největší váhu domovské stránce, protože je přesvědčen, že obsah této stránky je nejdůležitější. Weby s hlubší strukturou jsou tedy znevýhodněny při indexaci i ve vyhledávání. Maximální doporučená hloubka struktury i pro velmi obsáhle weby jsou 3-4 úrovně.

Odstraňte nadbytečné prvky

Baidu může vyřadit jakýkoliv web z indexu, když usoudí, že nemá valnou hodnotu pro uživatele. To zahrnuje spoustu faktorů, včetně hodnoty obsahu, délky obsahu, množství reklamních bloků a informační architektury. U obsahových webů tedy doporučuji nejprve vytvořit základnu uživatelů a až poté se poohlédnout po možnostech monetizace.

Použijte interní odkazy s anchor texty

Weby v čínštině by měly být hojně interně proodkazovány a každá stránka by měla být propojena alespoň jedním anchor odkazem. Jelikož mají čínské znaky několik významů a tvoří věty bez mezer mezi nimi, může mít kombinace různých slov různý význam. Z tohoto důvodu plní anchor text funkci identifikace klíčového tématu stránky, ale i posouzení relevance klíčového slova na stránce robotem Baiduspider.

Přidejte drobečkovou navigaci

Používáním drobečkové navigace jednak ukazujete svým návštěvníkům, kde se právě na webových stránkách nacházejí a zároveň pomáháte robotovi Baiduspider při procházení stránky.

Čisté URL adresy

Je rozumné používat především lehce srozumitelné URL adresy a také zahrnout klíčová slova. V URL adresách nedoporučuji používat čínské znaky, ale jejich pře

Jak říká Baidu: ‚Baiduspider je pouze normální návštěvník a přívětivá URL adresa mu pomůže lépe porozumět stránce.‘ Přidáním klíčových slov dosáhnete lepšího porozumění vašich URL adres. Pro přepis znaků do latinky doporučuji systém pinyin, který Baidu podporuje. Při psaní URL adresy je rozumné přidat klíčová slova v pinyinu, místo jejich psaní v angličtině. Pro usnadnění procházení stránek robotem Baiduspider je také nezbytné nechat URL adresy krátké a odstranit nadbytečné dynamické parametry.

Mobilní web

Statisticky nejpoužívanějším zařízením pro surfování na internetu je mobilní telefon. Je proto absolutně nezbytné, aby se váš web v čínštině zobrazoval správně na mobilních zařízeních. Ověřit si to můžete v nástroji Mobile Friendly Test od Google.

Zkontrolujte si, zda vaše stránka není blokovaná pro uživatele za Velkou zdí

Ověřit si to můžete pomocí nástroje na Greatfire.org.

Pokud zjistíte, že je blokovaná, nepanikařte. Zjistěte, zda na webu nemáte:

  • blokovaná klíčová slova; pokud zjistíte, že jisté slovo ze seznamu se zobrazuje na vašem webu, nechte si texty přepsat.
  • závadný obsah – zjistíte pomocí Baidu Webmaster Tools
  • chabou informační hodnotu, MFA – proveďte audit obsahu, odstraňte nadbytečné prvky

Pokud se změny neprojeví a doména zůstane blokovaná, je možné, že IP adresa, na které máte web umístěný (mimo Čínu) byla preventivně zablokována. Doporučuji zvážit přesunutí webu a změnu domény.

Nepoužívejte Google Fonts

Google Fonts jsou poměrně populární, obzvláště u instalací WordPress. Pokud používáte právě WordPress nebo jiné skripty, které používají Google Fonts, doporučuji se těchto fontů zbavit. Google Fonts mohou zpomalit váš web za Velkou zdí až o 10 sekund. Více zde.

Off-page faktory

Je fakt, že na Baidu stále platí kvantita namísto kvality, nicméně doporučuji zvolit dlouhodobější strategii a využít množství odkazujících příležitostí, které čínský trh nabízí. Číňané zbožňují sociální sítě, diskusní fóra, blogy. Velmi rádi také nakupují online, k čemuž využívají nejčastěji server Alibaba, AliExpress nebo Taobao. Pokud chcete prodávat skrze webové stránky, zvažte instalaci platební brány Alipay.

Pár užitečných nástrojů/odkazů

Baidu Zhanzhang  – podobné Search Console (GWT) od Google. Baidu Zhanzhang poskytuje užitečné funkce jako například registrace mapy stránek, sledování pozic klíčových slov, sledování indexu, zpětné odkazy.

Baidu Tongji – Podobné Google Analytics, monitoruje výkon vaši stránky a poskytuje detailní reporty a doporučení. Pro přesnější měření vám doporučuji tento nástroj využít.

Baidu Index – podobný Google Trends, poskytuje trendy vyhledávání klíčových slov, oborové novinky a další užitečné informace.

Aizhan Keyword tool

Stránka s registrací URL adresy na Qihoo (360)

Vládní stránky s žádostí o ICP

Pluginy pro WordPress

http://hermesma.com/five-must-wordpress-plug-ins-china-business/

http://hermesma.com/do-your-url-mapping-for-baidu-mobile-search-today/

Vnímáte článek jako přínosný? Sdílejte!

Chybí vám zde nějaká informace? Dejte mi vědět v komentářích!

Chcete, aby se váš web objevoval v zahraničních vyhledávačích? Obraťte se na profesionály na zahraniční online marketing!

Kontaktujte nás!

Mohlo by vás zajímat…

ŠEST NEJČASTĚJŠÍCH CHYB JAZYKOVÝCH MUTACÍ WEBŮ

ŠEST NEJČASTĚJŠÍCH CHYB JAZYKOVÝCH MUTACÍ WEBŮ

Jazyková mutace, která je viditelná v jiné zemi, než sami chcete. Nebo hůř, zcela neviditelná. Jazyková mutace, ze které drtivá většina uživatelů ihned odchází a o nějakém obchodním úspěchu se nedá hovořit ani vzdáleně. Takové jsou nejčastější následky chyb jazykových mutací. O jaké chyby se jedná?

CO NÁS MAMINKA NAUČILA O STRATEGII ONLINE MARKETINGU

CO NÁS MAMINKA NAUČILA O STRATEGII ONLINE MARKETINGU

Strategie, marketingový plán, marketingový koncept – říkejme tomu, jak chcete. Na konferencích stále častěji skloňované slovo, které však způsobuje nejednomu markeťákovi děsivé sny. Častěji ale vyvolává nepochopení.